Lymfatická masáž
Lymfa neboli míza je tělesná tekutina, která odvádí z těla škodliviny. Ty do sebe neustále vstřebáváme ze špatného životního prostředí, nezdravých potravin, léků, alkoholu. Pokud se lymfa hromadí v organismu, dochází k postupnému zanášení těla zplodinami metabolismu atoxických látek, které se podílejí na nerovnoměrném rozložení tuku a vody. Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže v elastické tkáni. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu. Zanesené lymfatické dráhy se projevují například celkovou tělesnou únavou, pocity vyčerpanosti, únavou nohou, otoky. Lymfatická masáž podporuje detoxikaci, zvyšuje imunitu a pomáhá proti otokům nebo chronické únavě.
Jemná, krouživá, hmatová technika napomáhá toku lymfy směrem k uzlinám, kde je filtrována a pročištěna. Čištění lymfy je důležité, abychom dosáhli zvýšení obranného systému a tím podpořili regeneraci organismu, předešli a postupně odstraňovali časté angíny, chřipky, záněty, akné, pozvedli imunitu. Lymfatické masáže pozitivně působí i při rehabilitaci sportovců (svalové vyčerpání, zvýšené napětí po sportovních výkonech).
Pozitivní účinky u různých chorob
- žilní a lymfatické otoky
- postoperační a postraumatické stavy
- prevence bércových vředů
- prevence křečových žil a léčba již vzniklých
- vhodná po liposukci jako součást rekonvalescence
- detoxikace organismu
- zvýšení imunity organismu, prevence nádorových onemocnění
- obezita, lipedém – podpora metabolismu
- pozitivní účinky při migrenózních stavech
- odstraňování celulitidy, zpevňování podkoží, zeštíhlení a zmenšení objemu stehen a nohou, akné, lupenka, vypadávání vlasů
- sportovní medicína
Kontraindikace
- nádorové onemocnění
- akutní bakteriální nebo virové onemocnění, hnisavá rána
- křečové žíly v zánětu
- bolestivá menstruace
- těhotenství do 3 měsíce
- vysoký TK, onemocnění ledvin, jater, hyperfunkce štítné žlázy – se souhlasem lékaře
- u rodiček je možná lymfatická masáž až po šestinedělí
Největší přínos pro lidský organizmus mají lymfatické masáže, jsou-li provedeny 10x za sebou po 2 až 3 dnech. Následně po dobu 6 týdnů 1x týdně. Udržovací masáž 1x za měsíc. Ideální je celou terapii opakovat vždy v jarních a podzimních měsících.
Na tuto masáž bývají silné reakce a to hlavně únava, žízeň, zvýšené močení, bolest hlavy. Je dobré si po této masáži hned naplánovat odpočinek.
Trápí vás otoky nohou, chronická únava, bolesti hlavy, celulitida?
Ve vašem těle zřejmě putuje lymfa pomaleji, než je třeba. Pomoc může přijít v podobě takzvané lymfatické masáže, která lymfu uvede opět do pohybu. Lymfatická masáž podporuje detoxikaci organismu, zvyšuje imunitu a pomáhá proti otokům nebo chronické únavě.
LYMFA je čirá tělesná tekutina, která obsahuje lymfocyty (jeden z typů bílých krvinek), proteiny(bílkoviny) a tuky. Odvádí odpadní látky ze tkání do lymfatického systému tvořeného lymfatickými cévami, orgány a uzlinami. Lymfatický systém je de facto čistička odpadních látek těla, jejímž úkolem je absorpce přebytečné tekutiny, její vyčištění a navrácení do krevního řečiště.
Otoky, únava a celulitida jako červená kontrolka!
Člověk zpravidla nedbá na prevenci a tak pozná, že je něco v nepořádku, až v momentě, kdy už tělo silně volá o pomoc. V případě zaneseného lymfatického systému jde způčátku o velkou únavu nohou, později celého těla, otékání kotníků, následně se přidají otoky břicha, které jsou často bohužel mylně přičítány na vrub otylosti, otoky očních víček a mízních uzlin. Pokud se lymfa začně v organismu hromadit, dochází k postupnému zanášení organismu zplodinami. Dochází k narušení spojovacích vláken mezi svaly a kůží, což způsobuje ochabnutí kůže. Pokud lymfatický systém nefunguje, snižuje se obranyschopnost organismu a člověk trpí nejen zmíněnými otoky, ale i pocity naprosté vyčerpanosti, silné únavy, má špatnou pleť…ale až sem by to v žádném prípadě nemělo dojít, protože návrat bývá zdlouhavý.
Bez pohybu lymfa neproudí
Lymfatický systém nemá na rozdíl od krevního systému svou pumpu-srdce, takže jeho plynulý chod závisí především na tom, jestli se hýbeme, či ne. Bez pohybu není lymfa aktivována a stagnuje, řečiště se zanáší a dochází ke zdravotním problémům. Lymfodrenáž by měl tedy absolvovat každý člověk, který se sice zatím cítí zdráv, ale s pohybem a zdravým životním stylem to příliš nepřehání.
Ruční lymfodrenáž nenahradí žádný přístroj, je to vlastně hlazení specifickými hmaty. Nejlepší je začít deseti lymfodrenážemi 2-3x týdně a poté pokračovat 1x měsíčně pravidelně. Odměnou Vám budou nohy o polovinu hubenější a vyhlazená pokožka.
Důvody pro lymfatické masáže
U zdravých lidí (kosmetické):
řeší zejména problém s celulitidou, působí proti únavě, posiluje imunitu, zlepšuje stav pokožky a celkově působí regeneračně.
U sportovců (rekondiční):
před zápasem zlepšení výkonu, po zápase odstranění únavy
U nemocných (zdravotní):
otoky, doléčení následků onkologických chorob, při chronické žilní nedostatečnosti, po úrazech, u diabetiků, v případě migrén, akné, celulitidy, osteoporózy, ortopedických operacích kloubů, sundání sádry, apod.